Žarošice, kostel sv. Anny - pouť ke Staré Matce Boží Žarošické

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno 29. 9. 2014) (iBohosluzby.cz ):

Ne
8:00
, celý rok, každý týden
Ne
11:00
, celý rok, každý týden
Po
6:30
, celý rok, každý týden
Út
18:00
, zimní čas, každý týden
Út
19:00
, letní čas, každý týden
St
18:00
, zimní čas, každý týden
St
19:00
, letní čas, každý týden
Čt
6:30
, celý rok, každý týden
18:00
, zimní čas, každý týden
19:00
, zimní čas, každý týden
So
6:30
, celý rok, každý týden

Informace

První písemná zmínka o farním kostele pochází ze dne 6. června 1326, kdy olomoucký biskup Konrád povyšuje kostel v Dambořicích na farní z důvodu velké vzdálenosti do Žarošic.
V roce 1510 a 1634 kostel vyhořel. Kostel byl i značně zničen při drancování Švédů v roce 1645 a Turků v roce 1663 a 1683. Veliké škody napáchal i blesk, který uhodil do kostela v roce 1673.
Začátkem 18. století byl kostel zbořen a postaven nový, který byl 9. 8. 1731 posvěcen. Z kostela Mezi vinicemi byla 11.9. 1785 přenesena milostná socha Staré Matky Boží Žarošské do farního kostela a od té doby se všechny poutě konaly zde. Návalům poutníků přestaly vyhovovat rozměry kostela.
28. června 1797 vypukl v Žarošicích velký požár, který zničil nejen kostel a faru, ale i větší část Žarošic.Tehdy už byly rezidence na Silničné a kostel Mezi vinicemi" zrušeny a rozkradeny, proto dostala obec a farní úřad povolení k rozebrání stavebního materiálu. K výstavbě farního kostela byly použity cihle, kamenné ostění dveří, okna, železné mříže v oknech a jiný materiál. Kostel byl postaven v letech 1800 - 1801. 8. září 1801 zde byla poprvé sloužena mše svatá a až 18.října byl kostel klobouckým děkanem Josefem Pernsteinerem vysvěcen.

Milostná socha Staré Matky Boží Žarošické
Milostná socha z roku 1325 pochází od neznámého umělce, nejspíše z dílen kláštera na Velehradě, nebo cisterciaček na Starém Brně.
Socha je vyřezána z jednoho kusu dřeva a je vysoká 142cm. Panna Maria pravicí žehná a v levé ruce chová Ježíška, který je oděn do dlouhé tuniky. Vysoké čelo Bohorodičky symbolizuje Stolici moudrosti, oči má pozdvižené jako královna. Je oblečena do kroje francozouzských královen, který nosili ve 14. století. Je zobrazena jako matka (pokrytá hlava bílým šátkem) a panna (dle středověké tradice rozpuštěné vlasy).Postoj vyjadřuje Královnu nebes a je symbolizován žezlem v pravé ruce a barokní korunkou z roku 1687, která zdobí i hlavu Jezulátka.
21.5. 1995 byly Janem Pavlem II. na Svatém Kopečku u Olomouce posvěceny nové gotické korunky. Posléze sám Sv. otec Milostnou sochu korunoval.
Vedle sochy je umístěna pozlacená válcová skříňka, ve které se skrývají dokumenty s podpisy farností, obcí, rodin, jednotlivců, kteří se Panně Marii zasvětili. Nejstarší pochází z roku 1848.

Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

15 km (Kyjov)

Autobusová zastávka

100 m

Poutě

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.