Ořechov u Brna, poutní kaple sv. Peregrina

Informace

Kaple se nachází na kopci mezi obcemi Ořechov, Nebovidy a Želešice. Místo, kde kaple stojí, sehrálo důležitou úlohu při měření tzv. vídeňského poledníku v roce 1759, kdy byla jedním z pomocných trigonometrických bodů (smyslem měření bylo určení tvaru a velikosti Země).V roce 1863 zde byla vybudována zděná kaple, zasvěcená sv. Peregrinovi a váže se k ní stoletá tradice pěších poutí z Brna a okolí do Mariazell. Kaple byla první zastávkou na cestě, kde poutníci před obrazem Matky Boží a sv.Peregrina prosili o Boží pomoc a šťastný návrat domů.
Tradice poutí je stále živá. Poutě byly v historii přerušeny v době válek. A také v době komunistické vlády. Ale i tehdy se poutníci potají scházeli nadále, aby se u kapličky alespoń pomodlili.
Od osmdesátých let 20. století se poutě postupně obnovovaly a trvají dodnes. Každým rokem v květnu se koná pěší pouť ke kapličce, kde se farníci z blízkého okolí schází ke společné bohoslužbě. Je to jediná pouť ke cti sv. Peregrina, patrona při bolestech nohou a nemocech rakoviny, která se v naší zemi koná.
Ke kapli však zavítají poutníci i během celého roku, svědčí o tom vzkazy a svěřené úmysly modliteb, srdečné pozdravy a zapálené svíčky.

Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

8,1 km (Střelice dolní)

Autobusová zastávka

2,2 km

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.