Choceň-Hemže, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Informace

Vznik poutní tradice Hemže je spjat s milostnou soškou Panny Marie s Ježíškem, darem hraběte Kurze, který ji přinesl roku 1662 z tehdejších Uher.Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Barokní kostel byl postaven roku 1683. Je obklopen hřbitovní zdí prostoupenou třemi kaplemi a volně stojící hranolovou zvonicí.

Hlavní oltář z konce 17. století zdobí milostná soška Madony a obraz Nanebevzetí. Po stranách oltáře stojí sochy sv. Jana Křtitele a Františka, na nástavci archanděla Michaela.

Obrazy bočních oltářů sv. Anny a Barbory maloval J. Umlauf roku 1880. Proti kazatelně stojí socha „Ecce homo“ z 18. století.

Trojdílné varhany pochází z 1. poloviny 18. století.Socha Panny Marie na návsi na sloupu pochází z roku 1798. O 80 let dříve byly u silnice z Chocně vystavěny mariánské kaple. Je jich sedm a v 3. čtvrtině 19. století byly opatřeny obrazy se scénami ze života Panny Marie.Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.Poutě a pobožnosti

Hlavní pouť: neděle po 15. 8. - Nanebevzetí Panny Marie

 


Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.