Teplice nad Metují, kostel Panny Marie Pomocné, Kamenec

Informace
Poutní kostel P. Marie Pomocné v Teplicích nad Metují. Jedná se o unikátní Ivanitskou poustevnu pro několik poustevníků. Celý objekt – poustevnu s kostelem – nechal postavit v roce 1753 – 1754 pražský lékař a filosof Jan Maxmilián z Peytersbergu, příznivec poustevnictví, který zde k stáru spolu s dvěma poustevníky žil. Roku 1782 císař Josef II řád poustevníků Ivanitů zrušil, od té doby zde byly byty kostelníků. V kostele se konaly pravidelné sobotní mše a šest poutních na svátky P. Marie. Po roce 1945 se o objekt i zahradu staraly řádové sestry, které byly zaměstnány ve zdejším domově důchodců. Po roce 1990 se poustevna využívala k setkáním farnosti a byly prováděny jen sporadické opravy. V kostele byly slouženy poutní mše sv., po určitou dobu i pravidelné farní mše. Po několika letech uzavření se zde v roce 2015 začaly občas konat mše sv. V létě zde proběhne několik koncertů Teplického varhanního léta.

Poustevna s kostelem je postavena na návrší nad městem. Její půdorys je tvaru písmene U uzavřeného kamennou zdí, uprostřed je malá rajská zahrada. Dvě cely pro poustevníky a dvě místnosti pro zakladatele poustevny jsou ve dvou křídlech, které jsou z vnější části roubené a vnitřní zděné. Je zde dochovaná původní černá dýmníková kuchyně a tříkomorový klenutý sklep. Poustevna je v havarijním stavu, donedávna byla silně napadena dřevomorkou domácí. Nyní probíhá rekonstrukce střechy. Kostel je v relativně dobrém stavu, jeho strop s nepravou klenbou je vymalován freskami s bohatou symbolikou. Některé stropní trámy ovšem potřebují opravu. Cennější mobiliář je odvezen do depozitáře.V současné době má poustevnu v pronájmu spolek Zachraňme teplickou poustevnu, jehož hlavním cílem je její záchrana, dále citlivá rekonstrukce a využívání zčásti jako muzeum města či řádu Ivanitů, zčásti jako místo pro setkávání. Probíhají zde prohlídky pro veřejnost.

Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové. 

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.