Hoštejn, kostel sv. Anny

Poutní kostel sv. Anny v Hoštejně postavený na strmém návrší, dobře viditelný ze tří světových stran, se tyčí nad vesnicí a je výraznou dominantou celé obce a okolní krajiny. Pro cestující železnicí na trati z Prahy do Olomouce je pak znamením toho, že se již nacházejí na Moravě. Kostel byl přestavěn do současné podoby v roce 1869 a brzy se stal vyhledávaným poutním místem, kam putovala procesí ze širokého okolí. Tato tradice zůstala zachována dodnes a kostel se během pouti ke sv. Anně, která je vyobrazena na oltářním obraze, třikrát za den zcela zaplní. Pouť se koná tradičně v neděli po svátku sv. Anny.

Turistický region Střední Morava a Jeseníky

K poznávání Střední Moravy patří neodmyslitelně hrady, zámky a historické památky města Olomouce. Centrum regionu Olomouc je vyhledávané nejen pro množství památek, z nichž sloup Nejsvětější Trojíce v centru města je památkou UNESCO, ale také pro typické gastronomické speciality. Zatímco Jeseníky jsou spojeny s horskou přírodou a množstvím sportovních aktivit. K vyhledávaným místům patří Zlaté Hory, které lákají originálním skanzenem se zlatorudnými mlýny a poutním místem „Maria Hilf“. Hojně navštěvovaným místem je lázeňské město Jeseník. Specifickou oblastí je Osoblažsko neboli „Slezská Haná“ na severozápadě Moravskoslezského kraje. Jedná se o jednu z nejchudších a nejméně osídlených oblastí Česka, která se ovšem může pyšnit krásnou přírodou, osoblažskou úzkokolejkou, zámkem ve Slezských Rudolticích a řadou unikátních kulturních památek.

Střední Morava, Jeseníky-západ