Zwettl-Niederösterreich, Zisterzienserstift Zwettl zpět

Klášterní Církevní

Cisterciácký klášter založil na silvestra roku 1137 Hadmar I. z významného rodu Kueringů nad zalesněným údolím řeky Kamp, asi 3 km od Zwettlu, hlavního města Waldviertelu. Ve snu dostal od Panny Marie příkaz najít v tento zimní den zelený dub a na tom místě postavit konvent. Ten byl pravděpodobně již v roce 1159 vysvěcen. Klášter stojí na středověkých základech a díky neustálým přestavbám získal románsko gotické prvky. Sál románské kapituly přístupný z východního křídla kláštera pochází z 12. století a jeho žebrová klenba na žulových sloupech je považována za jeden z nejstarších prvků cisterciácké architektury. Následovalo postupné rozšíření kláštera. Nádherná křížová chodba kláštera z let 1210–1240 je jednou z prvotin raně gotické architektury v Rakousku. Prostřednictvím použití různých druhů kamene a měnících se detailů na sloupcích a obloucích byla vytvořena značně členitá struktura. Kolem křížové chodby je seskupen středověký konvent s klášterními budovami. Zvláštní raritou je románský latrínový komplex postavený nad potokem Mühlbach. Namísto bývalého východního zakončení chrámu byla v roce 1343 přistavěna románská hlavní loď klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie s vysoce umělecky cenným gotickým presbytářem a paprskovitě uspořádanými kaplemi. V 17. a 18. století byl středověký klášter rozšířen o barokní budovy. Jednou z nich je knihovna postavená Josefem Munggenastem v letech 1730–1732 a vyzdobená freskami ze života Herkula od Paula Trogera. K barokní výstavbě, která vznikla za opata Michaela Zaunagga patří západní část kostela s věží, kterou navrhl Matthias Steinl a postavil Josef Munggenast. Z daleka viditelná věž je ozdobena sochami zakladatelů kláštera a řádu.