Příbram II - Svatá Hora, Svatohorské poutní muzeum zpět

Klášterní Církevní

Informace

Muzeum na Svaté Hoře existovalo již od začátku 20. století. Jeho exponáty byly bohužel za doby komunismu z valné části rozkradeny a dnes se s nimi můžeme setkat například v nejrůznějších antikvariátech, prodejnách se starožitnostmi či v soukromých sbírkách. Roku 2002 se podařilo vybudovat v místech bývalého skladiště Svatohorské muzeum, které se snažilo navázat na činnost původní instituce. Kromě stálé výstavní činnosti na Svaté Hoře bývají instalovány i jiné příležitostné expozice. K nejpopulárnějším se řadí ve vánočním období tradiční výstava betlémů, kterou navštíví každoročně několik tisíc lidí. Některé vzácné předměty též vystavujeme při příležitosti konání Noci kostelů. Muzeum nabízí také průvodcovskou službu, která umožní zájemcům seznámit se s celým areálem poutního místa a podá výklad v několika světových jazycích.
V roce 2015 prošel celý areál Svaté Hory náročnou rekonstrukcí, díky které je naše nabídka rozšířena o nové prvky. Kromě možnosti komentované prohlídky zde vznikly zážitkové dílny, přednáškové místnosti, ale i nové muzeum pod úrovní prodejny. Díky grantu tak můžete poznat nové prostory a obdivovat tento jedinečný barokní skvost v srdci České republiky.
Svatohorské muzeum není zvenčí vidět, protože se nachází pod celým severním ambitem. Prohlídka začíná i končí u barokní pece, jež byla překvapivě objevena v přízemí kláštera. Expozice vypovídá o historii Svaté Hory. Jednotlivé události jsou zde na časové ose zařazeny mezi významné body v dějinách Českých zemí. Osa začíná u první zmínky o křesťanství v Čechách, a končí událostmi nedávné doby. Významné mezníky v dějinách jsou na ose vyznačeny červeně, a při chůzi okolo se rozsvítí, aby na sebe upozornily. Pro děti je k dispozici samostatná časová osa se symboly, které souvisí s pracovními listy, jež jsou k dispozici na pokladně.
První místnost je věnována sošce Panny Marie Svatohorské a jezuitskému řádu. Je zde mapa působení jezuitů v jednotlivých obdobích a na obrazovce uvidíte prezentaci o jezuitském řádu v Čechách.
V další místnosti mohou návštěvníci sledovat na obrazovkách soubor unikátních stavebních plánů ze 17. století a fotografie zachycující různé události na Svaté Hoře. Uprostřed místnosti jsou zasazeny barokní dveře, které byly nalezeny při rekonstrukci a následně zrestaurovány. Za dveřmi začíná výše zmíněná časová osa.
Projdete-li dalším průchodem, ocitnete se v hlavní části muzea, původně plánované jako krypta. Nikdy však tomuto účelu nesloužila. Zde projektor promítá fáze výstavby Svaté Hory a soubor čtyř animovaných filmů o důležitých událostech spjatých s tímto místem.
Nalevo od plátna pokračuje časová osa. Jednotlivé vitríny jsou zaplněny předměty, které se tematicky vztahují k době uvedené na ose. Ve spodní části jsou vystaveny předměty, které byly nalezeny během archeologického výzkumu, a to při poslední rekonstrukci v roce 2015. Horní části vitrín obsahují předměty ze sbírkových fondů Svaté Hory. Muzeem Vás provází i šatičky Panny Marie Svatohorské, které se vztahují chronologicky jak k daným obdobím, tak k exponátům pod nimi. Tedy od nejstarších dochovaných, až po moderní „maskáčové“, vzešlé z nedávné dětské soutěže.

Na cortenových panelech jsou popsané události z dějin Svaté Hory, které jsou podtrženy fotografiemi společně s ikonografií.
Největší vitrína obsahuje model Svaté Hory, který zachycuje její podobu takovou, jaká měla být po kompletní dostavbě v 17. století. Na konci místnosti jsou odkryty odvodňovací kanálky a nález dětského hrobu, který je datačně starší než barokní komplex a náležel ke hřbitovu kolem původní kaple. Výše zmíněné situace byly archeologicky odkryty a ponechány v původním nálezovém stavu.
Během průchodu místností je možno si povšimnout zvláštností na cihlách, ze kterých je prostora stavěna. Některé totiž nesou stopy prstů dělníků, kteří je vyráběli a zároveň také značili jednotlivé výrobní várky.
Expozice pokračuje po schodišti dolů k jedné ze studen, kde naleznete informace týkající se zásobení Svaté Hory vodou. Prohlídka muzea končí u paty objevené a nově zrekonstruované barokní pece. U pece jsou vystaveny také plotny, ve kterých se pekly hostie a oplatky. Z prohlídky expozice se můžete vrátit schodištěm či výtahovou plošinou do prodejny.
Vstupné je pro dospělé 100 Kč, důchodci, studenti a děti platí 70 Kč. Skupiny žáků a studentů 50 Kč.
Obvykle je ještě součástí expozice nějaká výstava v dolní chodbě proboštství. V roce 2022 to je výstava Varhany nejen svatohorské.
Zřizovatelem a provozovatelem muzea je Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Svatá Hora.
Jsme členy Asociace muzeí a galerií ČR.

Nové aktivity na Svaté Hoře Vám nabízíme díky projektu, který je spolufinancován Evropskou unií v rámci IOP Projekt CZ.1.06/5.1.00/24.09583 „Příbram - Svatá Hora - vzorová obnova poutního areálu“

Otevírací doba

denně
Přístupné v otevírací době prodejny a infocentra na Svaté Hoře Otevírací doba prodejny: květen (pouze o víkendech): 9 - 16 hodin červen: 9 - 16 hodin červenec - srpen: 9 - 17 hodin září: 9 - 16 hodin říjen (pouze o víkendech): 9 - 16 hodin

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.