Karviná-Doly, Kostel sv. Petra z Alkantary / OTEVŘENÉ CHRÁMY zpět

Kostel postavený v první polovině 18. století v barokním slohu na místě dřevěného kostela svatého Martina. Vlivem těžby černého uhlí od poloviny 19. století došlo k poklesu půdy pod kostelem o 37m a k náklonu stavby o téměř 7° na jih od svislé osy. Díky tomuto nepříznivému vlivu je však kostel zapsán do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v ČR.
Nynější kostel dal postavit v letech 1756–1759 Jan František Larisch v barokním slohu. Byla v něm umístěna i rodová hrobka. Ještě během stavby byly zděné klenby sneseny a nahrazeny dřevěnými. Roku 1759 byl kostel vysvěcen biskupem Filipem Gothardem Schaffhotschem z Vratislavi. Ve 2. polovině 19. století dostala věž nižší hrázděnou nástavbu nového zvonového patra. Takto snížená věž byla v roce 1957 zasažena vichřicí. Následně byla zcela snesena a nahrazena jehlancovou stříškou.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: 1. 5. - 30. 10.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
sobota: 10:00 - 18:00
neděle: 11:30 - 18:00