Ostrava, kostel sv. Václava / OTEVŘENÉ CHRÁMY, Moravská Ostrava zpět

První písemná zmínka o farním kostele v Moravské Ostravě pochází z r. 1297 a ačkoliv název kostela v ní není uveden, je téměř jisté, že se jedná o kostel sv. Václava, jehož první stavba v pravděpodobně románském slohu pocházela asi z poloviny 13. století. Po požáru na počátku 14. století (zdaleka ne posledním) byl kostel obnoven. Tuto přestavbu připomíná nejstarší část chrámu presbytář s žebrovou křížovou klenbou. Původně gotická věž byla přestavěna v renesančním slohu v r. 1594. V průběhu 17. století přibyly dvě barokní kaple s kopulemi a také postranní kaple Panny Marie Karmelské. K dalším výrazným změnám došlo na počátku 19. století. Jedná se o nejstarší dochovanou stavební památku v Ostravě.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: 1. 5. - 30. 10.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
čtvrtek - pátek: 11:00-16:00
sobota - neděle: 13:00-18:00