Sedliště, kostel Všech svatých / OTEVŘENÉ CHRÁMY zpět

Nejvýznamnější a nejcennější historickou stavbou rázovité slezské obce Sedliště je malebný dřevěný kostel Všech svatých, který byl do druhé poloviny 19. století filiálním chrámem farnosti Bruzovice. Dne 1. února 1871 byla ustanovena samostatná farnost Sedliště (pouze pro tuto obec) a zdejší kostel povýšen na farní.
Nejstarší zmínku o sedlišťském kostele je možno klást do roku 1447. Již od počátku 16. století byly Sedliště součástí farnosti Bruzovice. V roce 1638 nahradila původní kostel nová stavba, jejíž realizace se ujal bruzovický farář Jan Scultetus. Podle místní tradice postavil nový kostel sedlišťský mlynář Václav Šustek se synem Adamem. Podoba exteriéru se až do 19. století příliš nezměnila. V roce 1862 nahradila sešlou zvonici stojící před kostelem nová věž. O rok později byla rozšířena sakristie a nad ní vybudována nová oratoř s výhledem do presbytáře.
Kostel je roubenou jednolodní stavbou orientovaná podélně k hlavní ose. Na pravé straně lodi je boční vchod vedoucí do ochozu (tzv. soboty). Hlavní vstup do kostela je z čelní (západní) strany. Nad hlavním vchodem se vypíná kvadratická čtyřpatrová věž zakončená bání s lucernou a menší cibulí s makovičkou a dvojitým křížem. Na strmé sedlové střeše kryté šindelem je umístěna sanktusníková věžička situovaná nad presbytář. Chrámová loď dosahuje rozměrů 9,05 x 5,80 m. Presbytář (5,56 x 4,05 m) je ukončen pětiboce.
V interiéru kostela se nachází plochý strop s výmalbou z 19. a první poloviny 20. století. Na bočních stěnách byly v roce 1984 odkryty fragmenty původní výmalby, o níž se zmiňují písemné prameny již v polovině 17. století. Ta nejcennější byla objevena za bočním oltářem Nanebevstoupení Páně na pravé straně. Je restaurována a představuje šesté zastavení křížové cesty s fragmentem českého nápisu. Hlavnímu baroknímu oltáři z poloviny 18. století dominuje obraz znázorňující nebe se svatými. V oltářním nástavci je umístěna dřevořezba sv. Trojice.
Boční oltář na levé straně je zasvěcen Antonínu Paduánskému. Po stranách obrazu sv. Antonína z roku 1730 stojí plastiky sv. Jana Křtitele a sv. Pavla. Na protější straně se nachází boční oltář Nanebevstoupení Páně. Zdobí ho plastiky neznámého světce a sv. Vendelína. V nástavci je možno spatřit dřevořezbu sv. Šebestiána. Za pozornost stojí ještě barokní kazatelna či křtitelnice.
Sedlišťský kostel obklopuje hřbitov s dřevěným plotem se šindelovou stříškou. Toto místo posledního odpočinku je poprvé písemně doloženo k roku 1652. Starý hřbitov si uchoval původní ráz a dnes slouží jako ojedinělý skanzen litinových náhrobních křížů. V jeho blízkosti se nacházejí hodnotné pískovcové plastiky sv. Jana Nepomuckého z první poloviny 19. století a Panny Marie Frýdecké z roku 1894.
Díky celkové obnově probíhající v letech 2011 - 2012 s významným přispěním Evropské unie v rámci projektu financovaného z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko vstoupil sedlišťský kostel do nové epochy své existence. Došlo k důkladné výměně a sanaci napadených dřevěných prvků krovu a roubení kostela. Byla položena nová krytina z tradičního štípaného šindele. Dřevěné obložení na stěnách i na věži prošlo výměnou a doplněním, byl obnoven systém hromosvodů, okapů a svodů dešťových vod. Celý kostel je opatřen ochranným a sjednocujícím nátěrem. V interiéru byla kompletně restaurována výmalba, která pokrývá v několika vrstvách celý presbytář a část chrámové lodi. Na přepážkách kruchty a na varhanní skříni byla obnovena původní úprava těchto ploch dvoubarevným mramorováním. Opravou prošly rovněž varhany.
Farní kostel Všech svatých v Sedlištích představuje prvotřídní památku dřevěné sakrální architektury barokního období na Těšínsku. Cílem rekonstrukce je podtrhnutí významu jednoho z nejstarších dochovaných dřevěných kostelů v České republice.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: 1. 5. - 30. 10.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
sobota - neděle: 12:00 - 17:00