Olomouc, Katedrála (dóm) sv. Václava zpět

Novogotická katedrála sv. Václava je dominantou Olomouce, staletého sídelního města olomouckých biskupů a druhé nejstarší české univerzity. Původně románská bazilika byla vysvěcena roku 1131. První chrám diecéze získal současnou podobu při přestavbě z let 1883–1892 (podle projektu Gustava Meretty). Hlavní věž dómu měří více než 100 metrů. V letech 1999–2008 prošla katedrála náročnou generální opravou (nákladem 230 mil. korun).
V kryptě olomoucké katedrály bylo pohřbeno srdce olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana, který nechal pro dóm sv. Václava ulít čtyři nové zvony. V katedrále jsou uloženy ostatky mučedníka sv. Jana Sarkandra. V devadesátých letech do olomouckého dómu zavítali sv. Matka Tereza (z Kalkaty) a sv. Jan Pavel II., který v nedalekém objektu bývalého kapitulního děkanství, ve kterém pobýval W. A. Mozart (1767), inicioval zřízení Arcidiecézního muzea prezentující církevní umění.

Katedrála sv. Václava v Olomouci je otevřená každý den - VSTUP ZDARMA.

Pondělí: 6,30 - 18,00 hodin

Úterý: 6,30 - 18,00 hodin

Středa: 6,30 - 16,00 hodin (úklid katedrály)

Čtvrtek: 6,30 - 18,00 hodin

Pátek: 6,30 - 18,00 hodin

Sobota: 6,30 - 18,00 hodin

Neděle: 7,30 - 18,00 hodin

Během turistické sezóny je v katedrále přítomen průvodce. Je možné si také předem domluvit (pro větší skupiny, školy apod.) průvodce, který Vás provede katedrálou. V tomto časovém rozmezí je také zpřístupněna krypta (zde je možné zakoupit suvenýry) a rovněž je možné navštívit Mauzoleum olomouckých biskupů.