Seitenstetten, Benediktinerstift Seitenstetten zpět

Klášterní

Tzv. „Čtyřhran Boží“, který se nachází v srdci Dolního Rakouska Mostviertel, vděčí za svůj název stavebně uzavřenému typu dvora rozšířenému v této krajině. V roce 1112 byl nad dnešní čtvrtí Markt postaven benediktinský klášter, který byl přesavěn po požáru v polovině 13. století do gotického stylu, v době reformace utlumen a od roku 1630 byla opět obnovena stavební činnost. Na počátku 18. století s nastupujícím hospodářským rozkvětem došlo k další výstavbě klášterních budov. Stavba byla uskutečněna podle plánů klášterního stavitele Josepha Munggenasta. Po jeho smrti v roce 1747 převzal vedení výstavby Johann Gottfried Hayberger. Komplex, který má charakteristický půdorys se čtyřmi nádvořími a kostelem Nanebevzetí Panny Marie uprostřed, představuje propojení gotické architektury s barokními prvky. Středověká architektura byla překryta v roce 1677 raně barokní štukovou zdí, stěny a klenby byly vyzdobeny freskami. Většina vybavení vznikla od poloviny 17. až do počátku 18. století. Monumentální hlavní oltář s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Carla Reslfelda pochází z let 1703-1706. Ze středověkých budov severně od kostela se zachovala uzavřená křížová chodba a také starší jádro budovy Rytířské kaple, přestavěné v pozdně románském stylu. Schodiště a ostatní reprezentační místnosti jsou pozoruhodné stropními malbami od Bartoloměje Altomonteho, Paula Trogera a cykly obrazů kremžského umělce Martina Johanna Schmidta, zvaného Kremser Schmidt. Tito umělci jsou také zastoupeni v bohaté obrazárně.