Maria Taferl, bazilika Panny Marie Bolestné

Vysoko nad údolím řeky Dunaj se tyčí z dálky viditelný poutní kostel Maria Taferl, který patří k dolnorakouským posvátným
místům. Poutní místo vzniklo na základě dvou zázračných uzdravení, ke kterým došlo v průběhu třicetileté války u košatého dubu. V roce 1633 chtěl Thomas Pachmann pokácet suchý dub. Při kácení se poranil a po modlitbě k Panně Marii byl zázračně uzdraven. V roce 1642 umístil hajný a místní starosta Alexander Schinagl, na místo zetlelého kříže na dubu svatý obrázek a následně byl zbaven těžké nemoci. V důsledku toho došlo k podivuhodným událostem, dub se znovu zazelenal, objevovala se světelná záře a bylo vyslyšeno mnoho modliteb. Díky těmto událostem zde byla v roce 1659 postavena dřevěná kaple, která však rostoucímu počtu poutníků nestačila. První mše zde byla slavena na svátek sv. Josefa v roce 1660. Téhož roku byl postaven základní kámen poutního kostela. Stavba kostela byla několikrát přerušena, zejména v době turecké války a morové epidemie. V roce 1724 byl kostel slavnostně vysvěcen a ke konci 18. století vybaven uměleckými díly velké hodnoty. V roce 1947 byl poutní kostel povýšen na baziliku minor. Jedná se o skvostné duchovní i umělecké centrum. V rozmezí let 1735–1739 vytvořil pasovský sochař Matthias Götz pozlacený hlavní oltář a svatostánek ozdobený stříbrnými ornamenty. Na oltáři je také kovový dub a kopie milostného obrazu, který byl v roce 1755 poškozen požárem. Za oltářem jsou točité schody, které vedou k bohatě zdobené klenotnici. Původní barokní skříně z roku 1665 ukrývají svědectví víry a lidové zbožnosti a dokumentují nezlomnou úctu k Panně Marii. Kromě četných a pozoruhodných votivních darů, liturgických předmětů, šatů a vybavení milostné sošky přitahuje pozornost ornát vyrobený ze svatebních šatů císařovny Alžběty. Naproti budově barokní fary se nachází ubytovna pro poutníky.