Klášterec nad Ohří, kostel Panny Marie Prostřednice všech milostí (hřbitovní kostel)

Hřbitovní kostel Pany Marie

Kdysi poutní, byl postaven v letech 1743 až 1760 a je dílem J.K.Koschem z Kadaně. Stojí na místě, kde původně stávala stará hřbitovní kaple. Je to rokoková stavba orientovaná od jihu k severu, řešená centrálně s eliptickým presbytářem a kruchtou na hlavní ose a se dvěma pravoúhlými bočními kaplemi na příčné ose. V průčelí jsou dvě na koso postavené hranolové věže, které ke kostelu přibily až později v roce 1831.Jsou jednopatrové, členěné pilastry a nikami a kryté cibulemi. Loď, presbytář a kruchta jsou sklenuty plackami na nakupených pilastrech, boční kaple mají klenbu valenou.

Na hlavním portálu je bohatá plastická výzdoba. Ozdobou kostela je překrásná socha Panny Marie, která se nachází v prostoru kněžiště. Dalším velmi cenným exponátem je dřevěná soška Panny Marie z 15. století, která je zavěšena nad hlavním oltářem v prosklené skříni.

Kostel byl vysvěcen 4. července roku 1760 vikářem Václavem Kirchnerem z Kralup. Největší dominantou kostela je pozoruhodná nástropní freska s názvem Tajemství sv. Růžence, jejímž autorem byl malíř Josef Hager. Fresky jsou z roku 1789 a představují Zázraky Panny Marie a Narození Panny Marie.

Kostel byl renovován roku 1825 a poté znovu opraven roku 1967. Poblíž tohoto kostela při hřbitovní zdi je osmiboká rokoková kaple sloužící jako márnice. Byla rovněž postavena J.K.Koschem v letech 1764-65. Je to rokoková obdélná stavba s vyhloubenými hranami, půlkruhovými výklenky a nárožními lizénami. Je sklenuta plackou a lucernou. V ohradní zdi hřbitova je portál se sochami andělů a s vázami z doby kolem roku 1760.