Křižanov, Kostel sv. Václava

Kostel sv. Václava stojí uprostřed obce Křižanov. První zmínka o kostele pochází z roku 1239, avšak jeho dřívější původ dokazuje románské okno na severní venkovní straně. Ve 14. století byl kostel přebudován v gotickém stylu. Dnešní podoba chrámu vychází ze 17. století, kdy byly stavebními úpravami spojeny vedle sebe stojící objekty farního kostela, pohřební kaple a věže. Vznikla tak jednolodní stavba s odsazeným trojbokým presbytářem. Hlavní oltář kostela zdobí sochy sv. Václava, sv. Cyrila a Metoděje a dvě sochy andělů. V boční kapli sv. Michaela (původně pohřební, nyní křestní kapli) je umístěn moderní oltář s námětem ukřižování Krista Pána a křtitelnice. Interiér je prosvětlen novými barevnými okny s tématem víry, naděje a lásky, Boží Trojice a Panny Marie. Poutní místo Křižanov je úzce spjato se sv. Zdislavou, jejíž svatební reliéf zdobí interiér kostela. Přitahuje zejména poutníky, kteří prosí za ochranu rodin našeho národa. Na Benešově náměstí stojí od roku 2015 památník sv. Zdislavy, kterou akademický sochař Otmar Oliva zobrazil jako mladou dívku.

Železniční stanice

2,5 km