Znojmo, kostel sv. Kříže

Kostel Nalezení Sv. Kříže je neoddělitelně spjat s dominikánským řádem a jeho klášterem ve Znojmě. Založen byl pravděpodobně v roce 1230 spolu s klášterem podle legend sv. Hyacintem. Tento kostel měl bohatou historii jako poutní místo, protože vlastnil větší úlomek ze Sv. Kříže. Roku 1555 zničil kostel i s klášterem velký požár. Za oběť padla i knihovna a klášterní archiv a ztratil se i cenný ostatek Sv. Kříže. Součástí kostela je i rozsáhlá barokní výzdoba, mj. množství soch a obrazů svatých. Obraz na hlavním oltáři je dílem F. A. Maulbertsche z roku 1765. Od 17. stol. láká do kostela zástupy věřících zázračný obraz Panny Marie Znojemské. V kostele se nachází v prostřední boční kapli na pravé straně.

Železniční stanice

100 m

Autobusová zastávka

1 km (autobusové nádraží)