Krems an der Donau, Pfarrkirche Krems St. Veit zpět

V roce 1014 obdržel pasovský biskup Berengar dar od císaře Jindřicha II. na výstavbu kostela a založení farnosti. Kremže představovala mateřskou farnost pro jižní oblast Waldviertlu. Již v roce 1111 zde existoval kostel zasvěcený sv. Vítu. Z tohoto období se zachovala přízemní část věže a obvodové zdivo. Po různých škodách byla jako součást protireformace zahájena rekonstrukce kostela a v roce 1616 byly práce svěřeny italskému staviteli Ciprianu Biasinovi. V roce 1630 byl dokončen monumentální kostel, který je jedním z prvních sloupových kostelů v Rakousku. Barokní výzdoba pochází z větší části teprve z 18. století a charakteristická pro ni byla spolupráce místních řemeslníků a umělců s umělci z Vídně, kterým byly svěřeny speciální zakázky. Patří mezi ně např. oltářní obrazy vídeňského malíře Johana Georga Schmidta, Martina Altomonte a Franze Antona Maulbertsche. Architekt a sochař Matyáš Steinl a passovský rodák sochař Matthias Götz vytvořili impozantní hlavní oltář a vysoce kvalitní lavice. V roce 1787 byly klenby chrámu opatřeny freskami místního umělce Martina Johanna Schmidta, a tím byl barokní interiér dokončen.