Jáchymov, kostel sv. Jáchyma

Kostel sv. Jáchyma

Jako koruna táhlého jáchymovského údolí zdobí horní část města památkově chráněný kostel sv. Jáchyma z počátku 16. století. Byl prvním luterským kostelem v českých zemích, a sloužil rovněž jako rodová hrobka ostrovské větve Šliků a jáchymovských horních hejtmanů. Po roce 1873, kdy původní architekturu kostela zničil rozsáhlý požár, vtiskl kostelu dnešní podobu nápodoby historických slohů pražský architekt Josef Mocker. V roce 1987 udělil pražský arcibiskup František kardinál Tomášek kostelu poutní statut. Největším lákadlem jáchymovského kostela je soška Panny Marie z poutního místa Mariánská.