Cesta za poznáním poutních míst Dačicka a Telčska
Slavonice - Montserrat zpět

Počáteční bod cyklotrasy jsou Slavonice, a to kostel Božího Těla, který je umístěn na okraji města. Přibližně 500 metrů od kostela směrem na Český Rudolec se nachází u silnice opravená Poustevnická studánka, z níž vyvěrá čerstvě pramenitá voda, která vytéká do místních polí. Historie studánky je spojená s kostelem, občerstvovali se u ní poutníci na tehdejších poutích. U studánky je vybudováno dřevěné posezení, které je vhodné pro odpočinek. Po prohlédnutí prvního zastavení vede trasa směrem do města z mírného kopce. Kamenitá cesta je obklopena velkými lípami a je zdobena výklenkovými kapličkami. Na začátku trasy se nachází válečný bunkr z dob druhé světové války a od něj je krásně vidět na město a městskou věž. Trasa vede přes železniční přejezd až k silnici na ulici Jana Žižky. Zde se ihned nachází kostel sv. Jana Křtitele, který je přístupný pouze formou nahlédnutí přes železnou mříž, která je umístěna ze strany kostela. Na křižovatce u kostela se vydáme doleva. V dáli je vidět městská věž, u které se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, který leží asi 1 km od prvního zastavení na renesančním náměstí Míru. Na náměstí nás dovede silnice značená směr - centrum. Po projetí Dačické brány se ocitneme v dolní části náměstí. Kostel se nachází hned u městské věže, která má ovšem samostatný vstup a není s kostelem propojena. Celou stavbu kostela lze vidět až při projití podchodu pod místní Základní školou. Z náměstí lze spatřit hlavně městskou věž a vrchní část kostela, který je z náměstí značně skrytý.
Po zhlédnutí kostela nás čeká další zastavení, a to poutní kostel Montserrat, který se nalézá v lese necelých 5 km od Slavonic. Od kostela vede dále trasa na Horní náměstí a po projetí Jemnické brány pokračuje trasa kolem místní pekárny na křižovatce vlevo. Zde se trasa napojuje na silnici č. 152 ve směru na Staré Hobzí. Tato komunikace je zároveň cyklotrasou č. 16 s názvem Greenway řemesel a vyznání. Po opuštění města a zdolání mírného stoupání se po levé ruce vyskytne překrásný výhled na zdejší krajinu, kde lze zahlédnout v lese věžičku Montserratu, dále kostel v Cizkrajově či za dobré viditelnosti až Karmelitánský klášter v Kostelním Vydří. Ze slavonického náměstí Míru je poutní kostel asi 4,5 km.
Po zhlédnutí výhledu nás dovede trasa do lesa, kde odbočíme doleva na lesní, která vede až k Montserratu a je pro cyklisty označena žlutou značkou. Lesní cesta je dlouhá asi 1,4 km a vede přímo k poutnímu kostelu.

Etapy v poutní trase

Mrákotín
Slavonice

Poutní trasa

Poutní trasa je určena zj. pro cykloturistiku a vede po značených cyklotrasách či silničních komunikacích. V oblasti Dačicka a Telčska se nachází mnoho poutních míst a sakrálních staveb, které byly spojeny do jedné ucelené trasy. Trasa byla naplánována tak, aby vybraná místa s duchovní tématikou navzájem propojila přes jinak turisticky zajímavé lokality (např. zámek Dačice). Trasa zohledňuje i možnosti občerstvení pro návštěvníky. Počátek trasy je ve Slavonicích - kostel Božího Těla, který se nachází na okraji města. Poutní trasa zahrnuje 8 zastavení a končí v Dobré Vodě u Mrákotína u poutní kaple sv. Jáchyma. Z Dobré Vody u Mrákotína se návštěvníci mohou vydat zpět do Slavonic vlakem z Telče, který je pro přepravu kol přizpůsoben. Pro náročnější cyklisty, kteří chtějí lépe poznat drsnou krajinu Vysočiny a navštívit částečně Přírodní park Česká Kanada, je trasa prodloužena do okruhu přes Olší - Mysletice - Prostřední Vydří - Kostelní Vydří - Lidéřovice - Český Rudolec - Penikov - Vlastkovec zpátky do Slavonic.

Tento produkt cestovního ruchu vznikl v rámci bakalářské práce Katedry cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava. Autor: Martin Kelbler, 2016

Zveme Vás!
Nejbližší místa