Aggsbach, Kartause Marienpforte und Pfarrkirche Maria Himmel zpět

Původ kartouzského kláštera v Aggsbachu, který leží při ústí potoka Aggsbach do Dunaje, je doložen dopisem Heidenreicha z Maissau z roku 1380. Podstatná část klášterních budov vtěsnaných mezi uměle vytvořenou skalní stěnu a koryto potoka, které byly po roce 1782 zrušeny, se zachovala dodnes. Klášter tvoří malebný, do širokého oblouku vybudovaný komplex původních klášterních a hospodářských budov, které jsou orientovány severo-jižně, a obepíná je původní kruhová zeď s obrannými věžemi. Ke klášteru patří mimo jiné i protáhlý, severně orientovaný, původně klášterní, dnes farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který sousedí s křížovou chodbou a bývalou kapitulní síní. Z jižní strany na kostel navazuje křídlo prelatury, refektáře, původní místnost pro hosty, archiv a hospodářské budovy. Toto stupňovité stavební seskupení, podtržené arkádovými chodbami a věžemi, je převážně pozdně gotické. V roce 1600 a dále pak v letech 1722-1739 byl komplex stavebně upraven a rozšířen. Jednolodní, štíhlý a vysoký kostel, který nebyl podle kartuziánské architektury rozdělen na hlavní loď a presbytář, byl vysvěcen v roce 1392. Po zrušení kláštera bylo vybavení kostela odstraněno. Většina z šesti pozdně gotických bočních oltářů se nachází v muzeu kláštera Herzogenburg. Postranní oltáře a kazatelna pocházejí z jiných kostelů v okolí. Na hlavním oltáři zůstal zachován obraz Nanebevzetí Panny Marie z roku 1673, jehož autorem je Tobias Pock. Autory současného hlavního oltáře z roku 1911 jsou Friedrich Ohman, Dagobert Peche a Franz Zelezny. Z bývalých klášterních budov bylo v roce 2018 vytvořeno Kartuziánské muzeum. Na místě původních klášterních domků vznikla po archeologickém průzkumu meditační zahrada a rostlinné porosty nyní naznačují půdorysy objektů.