Maria Laach am Jauerling, Maria Laach am Jauerling

Na jižním svahu kopce Jauerling stojí středověký poutní kostel, který svým architektonickým tvarem dobře zapadá do pahorkatiny oblasti Wachau. Společně s pozdně gotickou architekturou si zachoval i četné středověké rysy. Z původní kaple ze 14. století vznikl okolo roku 1400 jednolodní kostel, který byl okolo roku 1500 přestavěn na trojlodní chrám s žebrovou klenbou na osmibokých pilířích. Ornamentální výzdoba ochozu kůru, svatostánek, křtitelnice a kazatelna jsou mistrovským dílem gotických kameníků. Pozdně gotický křídlový hlavní oltář je bohatě vyzdoben figurálními řezbami a obrazy dolnorakouských mistrů. V jeho centrální části je vyobrazena Panna Maria sedící na trůnu jako Královna nebes, na křídlech oltáře zobrazují reliéfy s překrásnými detaily výjevy ze života Panny Marie. Po uzavření křídel oltáře se objeví osm pašijových vyobrazení. Vlastní milostný obraz „Panny Marie se šesti prsty“ pochází z 15. století a nachází se v levé boční lodi. Obraz se proslavil vyobrazením Madony, která drží růženec šesti prsty. K dalším významným dílům patří pozoruhodné náhrobky rodiny Kuefsteinů a hrob s klečící sochou Johanna Georga III. z roku 1607 od slavného vlámského sochaře Alexandra Colina.