Chotěšov, kostel Narození Panny Marie

Chotěšov je obec ležící na řece Radbuze v rovinaté krajině asi 18 kilometrů jihozápadně od města Plzně. Celá stejnojmenná obec, do které kromě samotného Chotěšova patří ještě vesnice Mantov, Losina, Týnec a Hoříkovice, zaujímá území o rozloze 2 681 ha a k 1. 1. 2005 v ní žilo 2 592 obyvatel.

První písemná zmínka o obci je z roku 1115, na významu nabyla po založení kláštera. K dalšímu rozvoji dochází po zahájení těžby uhlí a zřízení železnice v roce 1861.

Mezi pamětihodnosti patří klášter založený Hroznatou v letech 1202-1210, farní kostel Narození Panny Marie z roku 1366, mariánský sloup z r. 1687, sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z r. 1700 a morové sloupy.

Nedaleko obce se nachází bývalé poutní místo Křížový vrch (487 m). Dnes je tam rozhledna.

Železniční stanice

500 m