Oslavany, kostel sv. Mikuláše - pouť k Panně Marii Karmelské

Poutní tradice v Oslavanech je úzce spojena s nejstarším klášterem cisterciaček na Moravě. Ze zaniklého kláštera pravděpodobně pochází uctívaná gotická socha Panny Marie s Ježíškem, která nyní zdobí hlavní oltář kostela. První písemná zmínka o kostele sv. Mikuláše pochází z roku 1320. Původně strohá stavba byla v průběhu staletí několikrát přestavěna a dnešní novobarokní podoba je výsledkem poslední úpravy z roku 1799. Budova kostela je jednolodní s půlkruhovou apsidou a představěnou čtyřbokou věží. V interiéru najdeme hlavní oltář zasvěcený sv. Mikuláši, dva postranní oltáře a obrazy křížové cesty pocházející pravděpodobně ze zaniklého louckého kláštera u Znojma. Tradice poutní slavnosti Panny Marie Karmelské sahá až do roku 1707. Od té doby se místní i lidé z okolí scházejí při tradiční oslavanské pouti, která se slaví okolo památky Panny Marie Karmelské.

Železniční stanice

1,5 km