Bystřice, Kostel Povýšení sv. Kříže zpět

Dnešní novorenesanční dřevěná stavba kostela v Bystřici z konce 19. století navazuje na předchozí historii dřevěného kostela na témže místě.

Tento byl postaven evangelíky v roce 1587. Právě z té doby je dodnes v interiéru k vidění vzácný oltář dnes umístěný po levé straně. Druhý z původních oltářů je k nalezení v polské Visle. Starý kostel byl totiž v roce 1897 pro svou zchátralost rozebrán.

Návrh stavebního rady Albína Prokopa na nový zděný kostel byl pro nedostatek financí změněn a dnes proto můžeme vstoupit do půvabné romantizující stavby postavené ze dřeva sváženého z okolí Jablunkova. Novostavba byla posvěcena v roce 1899, dnešní hlavní oltář pochází z roku 1907.