Melk, Benediktinerstift Melk zpět

Klášterní Církevní

V roce 985 založil na náhorní plošině nad řekou Dunaj hrabě Leopold I. Babenberský v sousedství svého sídla z roku 976 kanovnický klášter, který byl v roce 1089 přestavěn na klášter benediktinský. Ve 14. století vznikl opevněný klášter, odkud vyšlo v 15. století reformní hnutí s přísným dodržováním řeholních pravidel. Za působení opata Bertholda Dietmayra (1700–1739) byla od roku 1702 provedena velkolepá barokní novostavba, provázená souladem myšlenek opata a nápadů architekta Jakoba Prandtauera. Výsledkem byla jedna z nejvýznamnějších staveb evropské barokní architektury. Dokončením zahradního pavilonu v roce 1747 byla stavební činnost v podstatě zakončena. Klášter vznikl v podélné 320 m dlouhé ose, orientované z východu na západ. Reprezentativní budovy jsou uspořádány tak, aby zvýšily umělecký dojem. Jižní průčelí kláštera je pravidelně rozčleněné, dosahuje délky téměř 200 metrů a tvoří proslulé velkolepé panorama. Ze skal nad Dunajem vystupují budovy klášterní knihovny, mramorového sálu, dvojíce věží a vysoko čnící kopule klášterního kostela. Před kostelem se nachází kruhová terasa se zdí, jejíž obloukový otvor umožňuje průzor. Klášterní komplex je v souladu s okolní krajinou a tvoří symbiózu umění, kultury a přírody, víry a vědy. Autory malebné siluety klášterního kostela a reprezentativních budov jsou přední představitelé rakouského barokního umění, jako Antonio Beduzzi, Johann Michael Rottmayr, Paul Troger a Johann Baptist Wenzel Bergl.