Tvrdkov-Ruda u Rýmařova, kostel Panny Marie Sněžné s křížovou cestou

Barokní kostel nechal v letech 1756-1758 vybudovat uničovský královský rychtář J. F. Greschelsberger jako poděkování za záchranu života. V r. 1774 zde vznikla kuracie a r. 1851 samostatná farnost. V polovině 19. století byla ke kostelu přistavěna kaple.
Ves Ruda (dříve Železná Ruda nebo Německá Ruda) je částí obce Tvrdkov v okrese Bruntál. Leží na okraji Rýmařovska v pohoří Nízkého Jeseníku. Ves získala svůj název podle dřívější těžby drahých kovů a především železné rudy v této oblasti. V Rudě se nacházejí dvě sakrální památky, kterými je křížová cesta na Křížový vrch a římskokatolický filiální kostel Panny Marie Sněžné. Areál je známým poutním místem. Poutě se konají vždy první neděli v srpnu k svátku Posvěcení římské baziliky Panny Marie Sněžné v r. 432.