Praha 1 - Staré Město, bazilika sv. Jakuba Staršího klášterní turistika

Kostel sv. Jakuba a klášter minoritů byl založen Václavem I. v roce 1232. Po požáru roku 1689 byla provedena barokní úprava. Dnes kostel je mohutnou trojlodní bazilikou s presbyteriem a barokním chórem. Výzdoba průčelí je dílem Ottavia Mosta. Vytvořil tří štukové feliéfy nad portály: sv. František z Assisi, sv. Jakub a sv. Antonín Paduánský.

Svatojakubské varhany jsou největší v Praze. Byly postaveny v roce 1705 varhanářem Abrahámem Starckem z Lokte. Dodnes můžeme obdivovat jejich krásnou barokní skříň, která byla i na svou dobu unikátní. Během let došlo několikrát k přestavbě nástroje až do dnešní podoby, kdy varhany umožňují provedení skladeb všech stylových epoch. Bazilika sv. Jakuba svým interiérem s úžasnou akustikou a nádhernými varhanami skýtá jedinečný prostor pro koncerty duchovní hudby.