Poutní stezky Toulavy: Milevsko-Klokoty-Bechyně
Z Bechyně přes Sepekov do Milevska za Svatou relikvií zpět

Pouť typickou českou krajinou, po malých silničkách, lesy, mezi poli kolem křížků a božích muk ke dvěma významným cílům- poutnímu kostelu v Sepekově a do kláštera v Milevsku.

Ještě v Bechyni nás čeká kostel svatého Matěje (věž slouží jako vyhlídka) a barokní hřbitovní kostel svatého Michala.
Cesta vede po silničkách, přes mlýn Na prádle s pěknou kapličkou svatého Martina, do Radětic.
Pokračujeme lesem Plziny (možnost odbočky na rozhlednu), kde se skrývá mariánský obrázek.
Dále jdeme silničkami přes Borovany s několika kapličkami až ke kostelíku svaté Rozálie s léčivou studánkou – mystickému místu ve stínu mohutných lip.
Odtud je to už kousek (pozor asi 500 m nutné jít po frekventované silnici) do Bernartic, kde stojí kostel sv. Martina a kaple sv. Floriána.
Z Bernartic pokračuje cesta po silničkách přes Zběšice, Kolišov a Zběšičky k usedlosti Hanov, kde stojí pěkná kaple svatého Františka Serafinského, kterou zde nechal postavit místní rodák, voják František Šibal.
Jdeme proti proudu říčky Smutné do Sepekova, kde stojí jedno z nejvýznamnějších poutních míst stezky - poutní kostel Jména Panny Marie s obrazem Panny Marie Sepekovské, cíl mnoha procesí. Kostel stojí na místě původní mariánské kapličky založené dle pověsti prvním milevským opatem Jarlochem. Kaple nestačila náporu poutníků a tak byl v roce 1730 položen základní kámen nového chrámu. Komplex je také přezdíván "Jihočeská Svatá hora".
Ze Sepekova je to nedaleko do Milevska, kde nás čeká nejprve kostel svatého Bartoloměje na náměstí a následně náš cíl Milevský klášter, kde obdržíte certifikát poutníka

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Milevsko - Tábor: Jistebnickou vrchovinou
Klášter Milevsko
Poutní kostel Klokoty
Klokoty - Bechyně: Svatojakubská
Tábor, Žižkovo náměstí
Klášter Bechyně
Z Bechyně přes Sepekov do Milevska za Svatou relikvií
Bechyně
Klášter Milevsko

Poutní trasa

Vydejte se na pouť mezi třemi slavnými sakrálními památkami. Putujte do Kláštera Milevsko, kde byla v roce 2020 nalezena relikvie uctívaná jako část hřebu ze Svatého kříže, barokních Klokot i gotického skvostu kláštera v Bechyni. Mezi Táborem a Bechyní se navíc projdete po Svatkojakubské cestě.

Jak se stát poutníkem
Poutní stezky jsou tři a propojují hlavní poutní cíle - Klokoty, klášter Mlevsko a klášter Bechyně. Můžete si tedy vybrat, zda vyrazíte z Tábora do Bechyně, z Bechyně do Milevska, nebo z Milevska do Tábora. A nebo nejlépe, zda ujdete celý poutní okruh, který měří přes 100 km. Ale vyrazit můžete vlastně odkudkoli.

VYZVEDNĚTE SI NA INFOCENTRECH, NEBO NA POUTNÍCH MÍSTECH KREDENCIÁL POUTNÍKA - PRŮVODCE S MAPAMI TRAS A MÍSTEM PRO VAŠE POZNÁMKY!

Poutníkem se stáváte, pokud do některého ze tří poutních cílů (Klokoty, Klášter Bechyně, Klášter Milevsko) doputujete pěšky minimálně 15 km (nebo 30 km na kole). V kredenicálu poutníka, nebo jiném zápisníku, musí být razítko kostela, farnosti nebo infocentra vzdáleného minimálně 15km.

Pokud jste šli pěšky a prokážete se v jednom ze tří cílů tímto razítkem, dostane certifikát poutníka, každý poutník bude umístěn na seznam poutníků zápisem do poutní knihy a bude na něho pamatováno v modlitbách a při mši svaté.

VYDEJTE SE NA VELKOU POUŤ A NAVŠTIVTE VŠECHNY TŘI POUTNÍ CÍLE – DOSTANETE ZLATÝ CERTIFIKÁT POUTNÍKA TOULAVOU

Zveme Vás!
Nejbližší místa