Hluboké Mašůvky, kostel Navštívení Panny Marie
Bohoslužby
Informace
Poutní kostel ze 17. století se zázračnou kopií sošky Panny Marie de Foy, kterou sem donesl maršál Ludvík Raduit de Souches, byl do dnešní podoby dostavěn v polovině 20. století.
Léčivý pramen
Již z dávných pověstí je známa existence zdejšího léčivého pramene v údolí potoka Svatoňovce a místo je od pradávna považováno za posvátné a je duchovním centrem celého kraje. To nelze vytvořit uměle, ale musí se najít podobně, jako se najde pramen nebo poklad. Postupně z Mašůvek vzniká známé poutní místo a malé lázně, kam lidé putovali nejen, aby obnovili tělesné zdraví, ale především aby prohloubili svou víru a obnovili ve víře duchovní energii setkáním s Boží milostí.
Uzdravení
První uzdravení, které bylo písemně doloženo z doby před 30tiletou válkou, je uzdravení Krukensteinhausera z Kroměříže, který zde pobýval 4 neděle a pak se na radu místních napil z pramene a uzdravil se. Téhož dobrodiní se dostalo jeho nevlastnímu synovi Ondřejovi Brunerovi. Oni za odměnu upravili přístup k prameni. V té době již existovala na kopci nad pramenem dřevěná kaplička. Po uzdravení roste popularita tohoto místa a postupně vzniká celý areál.
Soška Panny Marie de Foy
Sošku Panny Marie s Ježíškem de Foy věnoval do kostela Jan Ludvík Raduit De Souches. Podle pověsti ji získal jako výpalné při jednom z tažení v Belgii během 30tileté války a údajně ji nosil neustále při sobě i když byl protestant (Hugenot). Na katolictví přestoupil až po záchraně Brna před Švédy. Asi pod vlivem jezuity, ctihodného pátera Středy.
Soška je kopií sošky z belgického poutního místa de Foy. Tam byla nalezena roku 1609 při kácení mohutného dubu pro výrobu lodí v jeho dutině spolu s pramínkem ženských vlasů - symboly zasvěcení panny.
Vzdálenost od objektu
Železniční stanice
7,5 km (Olbramkostel)Autobusová zastávka
100 m