Žďár nad Sázavou, kostel sv. Prokopa zpět

Kostel svatého Prokopa, farní kostel ve Žďáře nad Sázavou 1, byl založen za pomoci zdejšího kláštera krátce po roce 1270, ke konci panování krále „železného a zlatého“ – Přemysla Otakara II. Dnešní sakristie, podvěžní kaple a věž jsou pak stavbami více než 700 let starými.
Sázava odvádí své vody od Žďáru na západ k Vltavě. V dolním toku protéká starobylým klášterem Sázavským. V něm byl do roku 1053 opatem slovanských mnichů sv.Prokop. A toho českého světce si naši předkové vybrali za patrona svého kostela ve Žďáře (dnes ve Žďáře 1).
Kostel byl pro ně zřejmě místem míru, odpuštění, povznesení ducha, ale i posledním útočištěm při nutnosti zoufalé obrany. Proto stěny nejstarších částí kostela (dnes sakristie a podvěžní kaple) jsou velmi silné.
Až do oprav v roce 1970 bylo možno i chrámové dveře ještě zevnitř zpevnit trámy, zasouvatelnými do zdi.

Celoročně:
pondělí-neděle 8.00–18.00