Poutní cyklotrasa Loreta Praha - Křemešník
Klášter Želiv – Křemešník zpět

Informace

Na soutoku řeky Želivky s Trnávkou stojí želivský klášter. Založen byl roku 1139 pražským biskupem Ottou a českým knížetem Soběslavem. Jeho dominantou je chrám Narození Panny Marie od Jana Blažeje Santiniho. Ubytování máte zajištěno přímo v prostorách kláštera. Pobyt si můžete zpříjemnit komentovanou prohlídkou kláštera nebo exkurzí do klášterního pivovaru.
Vyjedete po cyklotrase č. 161B proti proudu řeky Želivky až k Sedlické přehradě. Dále pokračujete po turistické zelené značce. Před osadou Šimonice můžete opatrně přejít po lávce přes Jankovský potok a tím si zkrátit cestu k obci Milotice. Odtud pokračujete cyklotrasou č. 1223 až do Pelhřimova. Zde máte možnost navštívit expozice Muzea rekordů nebo se zúčastnit komentované prohlídky chrámu sv. Bartoloměje. V obou dvou případech dostanete po předložení poutní karty 50% slevu na vstupném. Z Pelhřimova se cyklotrasou č. 5129 dostanete až na poutní místo Křemešník. Za Putimovem je možné odbočit na Proseč pod Křemešníkem a využít málo frekventovanou lesní cestu (vyznačeno na mapě).
Poutní místo Křemešník, zasvěcené Nejsvětější Trojici, se nachází na stejnojmenném kopci ve výšce 765 m n.m.. Poutním místem se stává od 2. poloviny 17. století, kdy se podle pověsti zázračně uzdravil zraněný voják po umytí v nedaleké studánce. Studánce se do dneška říká zázračná a voda z ní chutná znamenitě. Kromě údajně uzdravujících schopností je zvláštní také tím, že její pramen je periodický. Obvykle vyvěrá v období Vánoc, téci přestává na přelomu června a července. Současná podoba barokního kostela je z první poloviny 18. století. Jeho interiér je bohatě zdoben freskami, které se vztahují k Boží Trojici. Uvidíte v něm trojúhelníkový oltář, patrně jediný svého druhu na světě. Velkou vzácností je relikviář v podobě Svatováclavské koruny, ve které jsou uchovávány ostatky sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Jana Nepomuckého. Komentované prohlídky poutního areálu zajišťuje Matice Křemešnická. Sleva pro poutníky je ve výši 50 %.
Ubytování najdete přímo na Křemešníku v Poutním hotelu Křemešník. Hotel poutníkům nabízí slevu na ubytování ve výši 20 %. Pobyt si zde můžete zpříjemnit výstupem do výšky 52 m na rozhlednu Pípalku nebo návštěvou lanového centra.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Pražská Loreta – Sázavský klášter
Loreta Praha
Sázavský klášter
Sázavský klášter – klášter Želiv
Sázavský klášter
Klášter Želiv
Klášter Želiv – Křemešník
Sázavský klášter
Křemešník

Poutní trasa

Poutní trasa
Poutní cyklotrasa propojuje významná poutní místa Středních Čech a Českomoravské Vysočiny. K putování můžete využít několik tras. Nejkratší poutní trasa měří 165 km, nejdelší pak 229 km. Na těchto stránkách je vyznačena nejkratší varianta putování. Celou trasu můžete projet s pomocí cykloprůvodce, který vydala Matice Křemešnická. Průvodce obsahuje podrobné cykloturistické mapy, na kterých jsou poutní trasy vyznačeny. Dozvíte se praktické informace nejen k ubytování, ale upozorňuje i na všechna zajímavá místa, kudy trasa prochází. Navíc jako poutníci budete vybavení poutní kartou. Na ni budete dostávat v jednotlivých poutních zastaveních památeční razítka, která Vás budou opravňovat k návštěvě zajímavých turistických míst na zvolené trase za snížené vstupné. Publikaci s názvem Poutní cyklotrasou z Prahy na Vysočinu aneb z Vysočiny do Prahy je možné zakoupit v prodejnách Karmelitánského nakladatelství nebo v Knihkupectví Cesta v Brně. Více informací se dozvíte na stránkách www.poutnicyklotrasa.cz.

Zveme Vás!
Nejbližší místa

Zobrazit na Mapy.cz
0150030004500
km
Upozornění pro vývojářeTento web používá již nepodporovanou knihovnu pro zobrazení mapy.Více informací najdete zde

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.