Brno, kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže zpět

Klášterní

Kostel Nalezení sv. Kříže je jednoduchá raně barokní stavba obdélného půdorysu s pravoúhlým presbytářem. Po polovině 18. století byla provedena barokní přestavba kostela a přilehlého kláštera podle návrhu Františka Antonína Grimma. Dílem barokních úprav je i hlavní portál kostela a schodiště s terasou, na které jsou umístěny sochy světců františkánského a kapucínského řádu. I když klasicky jednoduchý portál s novodobou mozaikou sv. Františka navozuje představu skrovného kostelního interiéru, má vnitřní zařízení značnou uměleckohistorickou hodnotu. Vynikajících kvalit je hlavní oltářní obraz Nalezení sv. Kříže, namalovaný v roce 1655 nizozemským rytcem a malířem Joachimem Sandrartem. Na stěně před presbytářem je pak umístěna polychromovaná gotická dřevořezba Matky Boží z 1. pol. 15. stol. Známou částí kapucínského kláštera je hrobka zbudovaná pro řeholníky a dobrodince řádu. Je zde také pohřben František Trenck, plukovník rakouských pandurů. Z jeho odkazu bylo zbudováno další křídlo kláštera, mimo jiné s historickou kapucínskou knihovnou.

pondělí-pátek: 8.00–18.00
sobota: 8.00–9.15, 16.00–18.00