Kunštát na Moravě, kostel sv. Stanislava zpět

Farní kostel sv. Stanislava je původně pozdně gotická stavba, na konci 17. století ale přestavěna do dnešní barokní podoby. V posledních letech tento chrám prošel náročnými opravami, takže dnes zaujme především svou vlídnou či přívětivou tváří.

Interiéru vévodí oltářní freska Zmrtvýchvstalý Kristus z roku 1989, jejíž autorem je Milivoj Husák, malíř z Lelekovic u Brna. Dílo je inspirováno archeologickým nálezem křížku z dob Velké Moravy, na kterém stojí nápis Ježíš život-světlo-vítězství. Univerzalitu Ježíšovy moci potvrzuje přítomnost čtyř živlů (země, voda, oheň, vzduch).

Patronem kostela i celé farnosti je svatý Stanislav, krakovský biskup. Jeho neústupnost z morálních požadavků vedla ke sporu s polským králem Boleslavem II., který nakonec Stanislava zabil mečem přímo u oltáře při slavení mše svaté.

denně 8.00–17.00