Slavonice, kostel Nanebevzetí Panny Marie zpět

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1260. Původní strážní osada, založená asi ve 12. století na středověké zemské stezce spojující Prahu s Vídní, se ve 14. století díky velkolepé výstavbě proměnila ve město. Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie tedy vzniknul na místě staršího románského kostelíka, který zřejmě v rozvíjejícím se středověkém městě nedostačoval svou kapacitou. Místo něj byla postavena mohutná trojlodní bazilika, jejíž stavba však trvala poměrně dlouhou dobu. Přestavby kostelů obvykle začínaly od presbytáře, aby bylo možné co nejdříve, byť v provizorních podmínkách, obnovit liturgický provoz. Proto byl i ve Slavonicích nejdříve dokončen nový presbytář, který získal žebrovou klenbou někdy kolem poloviny 14. století. Stavba trojlodí se však patrně kvůli velkým finančním nákladům protahovala, a hlavní loď tak byla zaklenuta až na počátku 16. století. Přesto interiér působí jednotně, protože i v lodích bylo užito staršího typu žebrových křížových kleneb. Stavbu kostela zřejmě financovali jak slavoničtí měšťané, tak i páni z Hradce, kteří dali kostel propojit s panským domem krytou chodbou, jež vedla z patra domu na kruchtu kostela.

V letech 1503 – 1549 byla postavena pod vedením stavebního mistra Michala při severní straně presbytáře kostela městská věž, jejíž stavbu zaplatil soukenický cech. Jeho znak v podobě otevřených nůžek najdete vytesaný na severní stěně věže a o kousek výše se nachází pamětní kámen, který nás zpravuje o dokončení stavby věže v předvečer svátku sv. Vavřince roku 1549.

V barokním období na počátku 18. století přibyly po stranách bočních lodí ze severní a jižní strany kaple sv. Antonína a Panny Marie Bolestné a na západní straně došlo k úpravě hudební kruchty. Tím se stavební historie kostela uzavřela.

Kostel je otevřen denně 8:00–18:00 ke mříži.
Komentovaná prohlídka kostela na objednání:
Miroslava Nevrklová, + 420 723 871 181, kokodrelo@seznam.cz