Přepychy, kaple Panny Marie Lurdské, Dřízna

Informace

Stručný popis posvátného místa Dřízna
Krásou požehnaný kraj pod Orlickými horami uchovává několik menších mariánských poutních míst. K nim patří i malebné údolí Dřízna, asi 2 km od Přepych.
Mariánští ctitelé vyhledávají dřízenské údolí zvláště v nedělních odpoledních hodinách měsíce května a října. Můžete se projít cestičkami, křížovou cestou s Božím hrobem, shlédnout kapli a studánku. V přírodním půvabu tohoto místa vdechuje poutník do duše ovzduší milosti.

Na začátku údolí pramení vydatný pramen, který nikdy nevyschne a u kterého kdysi dávno naši předkové založili obec Přepychy. Kousek dál v údolí se nachází pramen "Křížovka" pojmenovaný podle kříže, který tu odedávna stával. Tento pramen se těšil u lidí zvláštní úctě, důvěře a zbožnosti a ta nikdy neochabla, ani když bylo toto místo sešlé a zpustlé.

Později vznikl velký zájem a nadšení pro to, aby "Křížovka" byla upravena na důstojné poutní místo. Díla se ujal stavitel Václav Hrubý z Opočna. Na jeho popud byla v roce 1883 studánka upravena jako mariánská jeskyně s nápisem: Já jsem Neposkvrněné početí. Před jeskyni byla umístěna kovová mřížka a malá jímka, do které vtéká voda z jeskyně.

Nejstarší památkou zachovanou až dodnes je na kmenu zavěšený obrázek Matky Boží s dítětem, namalovaný na dřevě a zasklený v plechovém rámu s letopočtem 1764. Na obraze jsou velká písmena M. P. Kdo však tento obraz pověsil a proč, není známo.
Původní, několikrát obnovovaný, dřevěný kříž byl v 80. letech 19. století nahrazen z prostředků nejmenovaného dárce křížem litinovým. Ten byl objednán z huti arciknížete Albrechta ve Slezsku. Postavení kříže bylo dokončeno při světle luceren o půl noci před svátkem Narození Panny Marie 8. září 1883. Další den v neděli 9. září 1883, v den, kdy se slavilo 200 let vysvobození a ubránění Vídně od Turků, posvětil kříž a jeskyni P. Antonín Flesar, farář z Přepych. Na tuto slavnost přišlo nevídané množství věřících.

Vlastním zakladatelem Dřízen jako poutního místa byl přepyšský kaplan P. Alois Mádr, který zemřel roku 1892 ve věku 41 let. Jeho zásluhou byla v roce 1883 postavena nad pramenem výše zmíněná kamenná jeskyně se soškou Panny Marie Lurdské a starý dřevěný kříž u studánky byl nahrazen křížem kovovým na kamenném podstavci. Právě díky kaplanu Mádrovi byla také v roce 1883 postavena kaple s oltářem Panny Marie Lurdské. Na oltáři jsou umístěny i sochy sv. Jáchyma a sv. Anny. Vpředu po stranách kaple je ještě socha Božského Srdce Páně a socha sv. Josefa. Na stráni v lese byly v roce 1891 zřízeny kapličky křížové cesty. Jsou zakončeny Božím hrobem vytesaným ve skále. Všechno bylo postaveno z darů věřících a z iniciativy jmenovaného P. Aloise Mádra. Vděční farníci postavili tomuto horlivému knězi poblíž kříže pomník.

V loňském roce byla zahájena další větší oprava tohoto místa zásluhou P. Pavola Bazára CM, administrátora farnosti Přepychy, a jeho neúnavného pomocníka pana Ježka. Oprava se týkala především křížové cesty, Božího hrobu, pomníku kaplana Mádra, bylo obnoveno zlacení nápisů. Historický obraz Panny Marie z roku 1764 je restaurován. O poutní místo se starají sestry z farního domu v Přepychách a také pan Ježek, kterého za jeho zásluhy při obnově dřízenského poutního místa osobně vyznamenal diecézní biskup mons. Dominik Duka. Věříme, že využijete nabídky strávit v Dříznách příjemné chvíle duchovního občerstvení, třeba formou rodinného výletu (k dispozici je i ohniště!).

Odkaz a přání našich předků
První přání je, aby toto posvátné místo, které bylo vybudováno usilovnou prací a velkou obětavostí - nezpustlo, ale spíše se stále zvelebovalo.
Druhé přání, které vychází z hloubi duše je, aby toto posvátné místo přinášelo požehnání pro celý kraj a bylo na přímluvu Matky Boží pomocnice křesťanů nevyčerpatelným zdrojem milostí na duši i na těle.
Třetí přání pro ty kdo na toto místo přijdou a s neomezenou důvěrou k bohorodičce a celé svaté rodině budou zbožně prosit, aby byli vyslyšeni a po celý svůj život aby pociťovali mocnou ochranu, ale zvláště aby byli ochráněni ode všeho zlého v hodince své smrti, na přímluvu Panny Marie Dřízenské.

Pamatujte na skutky našich otců, které činili za časů svých a dojdete slávy věčné.

zpracoval Pavel Kavalír

Poutě a pobožnosti
Hlavní pouť: 15. 8. Nanebevzetí Panny Marie
májové pobožnosti každou neděli v květnu

Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.